16 Nis 2014

'Baldır!' 18 Saatlik Lezzet {Ataşehir - İstanbul}

4 yıldır dana gibi gezip yedik. Gurme tribine de girmedik, gurman havasına da. Tek bir derdimiz vardı, güzel bir şeyler yiyip keyifle doymak! Aynı yemeklerin hep farklı lezzetlerini deneyip, yazdık. Döner, köfte, kebap, steak, kokoreç, hamburger vs. vs...

Hep yeni bir şeyler, ama tamamen yeni; daha önce olmayan bir lezzeti keşfetsek diye içimizden geçirirdik. Sonunda bunu Baldır'da başardık! 


''Baldır diye yemek mi olur?'' diye lafı yemeden önce hikayesini anlatayım:

Bu et bir ar-ge başarısı. Arge'yi yapan Özgür Şef. Evet, bildiğimiz Özgür Şef. Et ise, dananın arka bacaklarının üst kısmından ve kuyruğunun bir kısmından çıkarılan %100 dana eti, kısaca löp et!

Peki ar-ge olarak ne yapmış Özgür Şef? Eti alıp 18 saatte yavaş yavaş pişirmiş, 28 farklı baharat eklemiş, ek lezzet olarak soğan, mantar ve yumurtayı tadına yedirmiş, yanına özel bir ekmek hazırlatmış (cidden efsane bir ekmek:) ve ortaya Baldır! çıkmış. Tabii bu etin kesin bir unutulmaya yüz tutmuş tarifi bir yerlerde vardır ama bu arge o tarifi alıp acayip yerlere götürmüş...

Nasıl yeniyor bu Baldır?

100gr - 250gr arası bir porsiyon seçiyorsunuz. Porsiyon fiyatları 13 - 28 TL arası. İnsan gibi yiyip kalkayıp derseniz 150gr yeter, gözüm doysun derseniz de 250gr'dan aşağısı kesmez. Sıcak sıcak yiyip bitirmeniz için en ideal gramaj, bence, 150gr. 
Sonrasında içine ek lezzetlerinizi seçiyorsunuz(bu ek lezzetler de ek fiyatlı); mantar, soğan ve yumurta. Bizim mantar ve soğan tercihimiz gayet güzeldi, lezzeti bir basamak daha arttırdı. Sadece içine değil yanına da seçebileceğiniz ek lezzetler var: Ankaranın çubuk turşusu, kaşık salata ve közde pişmiş biber & arpacık soğan ikilisi. Hepsi süper ama bunların arasında asıl olay arpacık soğanda! Nasıl yiyeceğim ben bunu diye debelenebilirsiniz; ucunu koparın, içini sıkın ;)


Ekmek de etin üstünde ve altında geliyor. 20 dakikada yaratılmış; içinde soğan, patates ve ekşi maya olan epik bir ekmek. Ekmek süpermiş diye hemen dalıp bitirmeyin, çünkü devamı gelmiyor :) 

Ve asıl olay da, eti yeme şeklinde. Çatal-bıçakla dalıp yemeye çalışmayın, hem mekanın ortağından ayar yersiniz hem de etin tadını bozarsınız. Kibarlığı bir kenara bırakıp yanında gelen güzel ekmekle eti tutup elinizle yiyin. Menemeni ekmek bandırarak yemiş bir nesiliz, tatavayı bırakıp dalın! 

Yemekler bitince de ''Tatlı alır mısınız?'' sorusuna korkmadan evet diyebilirsiniz. Önünüze hafif bir Arnavut tatlısı olan Trileçe gelecek, lezzeti tamamlamak için yuvarlayın gitsin.

Biz, Baldır'ı yabancı bir gezginin blogundan öğrendik. Siz de bir yere not edin, bizce kısa zamanda sadece Türkiye'de değil Dünya'da da isimlerini duyuracaklar, o yüzden gidip ilk yiyenlerden olun!

Nerede bu Baldır? Her yeni restoranın saldırdığı Bağdat Caddesi'nde, Çokacayipbiryer AVM'sinde ya da Nişantaşı'nda vs. değil, Batı Ataşehir'de. Gerçekten iyi yemek yemek isteyenleri çekmeyi hedefleyen bu stratejileri de bence harika.  Peki Batı Ataşehir'e gittiniz, orada nasıl bulacaksınız? Ülker Arena'yı (kime sorsaınız gösterir yöntemiyle bulabilirsiniz) solunuza alarak aşağı doğru devam edin, 2. sağa girin (ara bir caddeye gireceksiniz), yaklaşık 150m sonra solunuzda kalacak.

Onursuz Kıl Adam yedi.

Afiyet olsun!

4 yorum:

Unknown dedi ki...

valla bence siz bi de denizli'ye gelip tandır kebabını yiyin. anlattığınız bu yemek çok benziyor, farkı tandır kebabının kuzu olması :)

nazlideniz dedi ki...

Tandır kebabının iyisi oğlaktan olur. O yüzden Mayıs-Temmuz arası olan kuyu tandırı en makbuludur. Aydın ve Denizli arasında tadabilirsiniz. Ama en iyisi Aydın Ovacık Yaylası'nda yenir.

Adsız dedi ki...

`yabancı bir gezginin blogundan öğrendik` demişsiniz fakat bu blogun sahibi bir Türk ve ismi Derya.
bilgilendirmek istedim.
sevgiler

Tancan dedi ki...

Facebook sayfasında erkek ve yabancı bir gezgin olarak görülüyor: https://www.facebook.com/foodiebackpacker O yüzden bu şekilde belirttik.

Teşekkürler.

GittimYedim.Com, çok yazarlı, sosyal bir yemek girişimidir. Bu sitede gezdiğimizi gördüğümüzü değil, yediğimizi içtiğimizi anlatırız.

copirayt mopirayt: Bir takım şuursuz oburlar