30 May 2011

Kayra Wine Center {Şarap & Peynir Atölyesi}

Çok içilen bir gecenin ardından rakıyla bozuşup aynı masaya oturmaz olmamızın üzerinden seneler geçti. Bu süre içerisinde balığın falan yanında şarap içer oldum, ama şarabı da çoğu zaman sadece yemeğe arkadaşlık etsin diye içiyordum. Ağzımın tadını çok iyi bildiğimden falan değil yani. J

Her zaman gidip yiyecek değiliz ya, biraz da ne yiyip içtiğimiz konusunda bilgilenelim dedik. Kayra Wine Center tarafından düzenlenen Şarap ve Peynir Atölyesi’nin haberini aldığımızda bunu kaçırmamamız gerektiğini, bizim için muhteşem bir deneyim olacağını düşündük. Gecenin sonunda ne kadar doğru karar verdiğimizi de anladık zaten.

Şarap konusunda Kayra Şarapları’nın ustalığından yararlanacaktık, ancak atölyenin diğer başrol oyuncusu peynir konusunda bizi bilgilendirmek için Cihangir’de bulunan Antre Gourmet’nin sahipleri Neşe Hanım ve Berrin Hanım yanlarına çeşit çeşit peyniri alıp gelmişti. Peynir ve tarihçesinden, peynir yapımından, dünyadaki ve ülkemizdeki peynir tüketiminden bahsettikleri çok hoş bir sunumun ardından sıra tadıma geldi.

Kayra Wine Center eğitim müdürü Ayça Hanım’ın verdiği bilgiler eşliğinde beş farklı peyniri beş farklı şarapla birlikte tattık. Her şeyden önce Ayça Hanım, çok sık yapılan bir yanlıştan bahsetti: Peynir tabağı yanında kırmızı şarap istenmesi. Beyaz şarap sevmeyen bir insan olarak gerçekten peynirin yanında da kırmızı şarabı tercih edenlerdenim, ama tadım sırasında gördük ki peynirle birlikte kesinlikle beyaz şarap içilmeli. Zaten tadım için seçilen şaraplardan sadece bir tanesi (Buzbağ Rezerv) kırmızıydı.

Atölye için yapılan peynir – şarap eşleştirmeleri şu şekildeydi:

Lor Peyniri – (Bu peynirin tadı başlı başına şahane olduğundan yanına şarap eklenmemişti.J )

Kargı Tulum Peyniri – Cameo D’oro (2008)

Keçi Tulum Peyniri – Terra Sauvignon Blanc (2010)

Kars Gravyeri – Hugel Riesling (2008)

İsli Çerkez Peyniri – Kayra Vintage Chardonnay (2009)

Gouda – Buzbağ Rezerv (2006)

Herkesin ağız tadı farklı tabii ve biz de hiçbir zaman şarap uzmanı olduğumuzu iddia etmedik, ama Onursuz Kıl Adam’la Kargı Tulum Peyniri – Cameo D’oro ikilisine hasta olduk. Uyum gerçekten muhteşemdi. Hani aklınızda bulunsun diye söylüyorum. J Bir de Kars gravyeri yağlı, ama nefis bir peynir. Onu da belirtmeden geçmeyeyim.

Çok bilgilendiğimiz, çok hoş peynirler ve şaraplar tattığımız güzel bir atölye çalışmasıydı. Arzu eden olursa Kayra Wine Center bu ve bunun gibi atölye çalışmalarını sık sık düzenliyor. Siz de web sitelerinden atölye takvimini takip edebilir ve ilginizi çeken birisine katılabilirsiniz.

Kayra Wine Center: http://www.kayrawinecenter.com/

Antre Gourmet: http://www.antregourmet.com/

Hiç yorum yok:

GittimYedim.Com, çok yazarlı, sosyal bir yemek girişimidir. Bu sitede gezdiğimizi gördüğümüzü değil, yediğimizi içtiğimizi anlatırız.

copirayt mopirayt: Bir takım şuursuz oburlar