23 May 2011

Edrene Ciğercisi {Kadıköy - İstanbul}

Kadıköy gibi çok sık gittiğimiz semtlerde müdavimi olduğumuz yemek mekanları var. Bunun için açken gözümüzün hiçbir şeyi görmemesi ve yeni bir yer deneyip memnun kalmama riskini almaktansa bildiğimiz yerde yemek yemenin mantıklı gelmesi gibi aslında pek de geçerli olmayan sebepler sunabiliriz. Ancak bu kez elimizde fazla bahane olmayınca hep önünden geçtiğimiz, ancak hiç oturup yemek yemediğimiz bir yeri deneyelim dedik.

Edrene Ciğercisi, The Dreamers Figures’un tam karşısında konuşlanmış bir mekan. Reks Sineması’nın paralelindeki sokaktan aşağıya indiğinizde sağda, köşede kalıyor. İçeri girer girmez sizi masalarla ilgilenen güler yüzlü yaşlıca bir bey karşılıyor. Müşteriye olan saygısından, ilgisinden ve hoşsohbetinden uzun yıllardır esnaflık yaptığı belli oluyor.

Mekanda ana yemek olarak, adından da anlaşılacağı üzere, sadece Edirne tava ciğeri var. Ancak Onursuz Kıl Adam her zamanki açlığıyla yemekten önce mercimek çorbası sipariş etmeyi ihmal etmedi ve böylece biz de şu ana kadar çok az yerde karşılaştığımız lezzette bir mercimek çorbası içebildik. Dışarıda yediğiniz mercimek çorbaları genelde ya çok sulu, ya çok yağlı ya da bir şeyleri hep eksik kalmış gibi olur, bilirsiniz. Burada ise tadı tuzu yerinde, nefis bir süzme mercimek çorbası içebilirsiniz.

Birer porsiyon Edirne tava ciğeri ve piyaz siparişimiz, Onursuz Kıl Adam çorbasını bitirir bitirmez masaya geliyor. Tabii ciğerin olmazsa olmazı soğan ve kurutulmuş kırmızı biberle birlikte... Bu arada piyazın yanına konan yumurtaları da çok başarılı bulduğumu belirtmeden geçmeyeyim. Çoğu yer genelde bu ayrıntıyı atlar çünkü. J Ciğerin porsiyonu küçük gibi görünse de oldukça doyurucu, lezzeti de bizden geçer not alacak kadar iyiydi.


Bu ziyafeti tamamlamak için yemeklerin üzerine masaya bir de kaymaklı Kemalpaşa tatlısı söyledik. Daha önce Kemalpaşa tatlısının yanında kaymak yememiştim, ama burada deneyince hastası oldum. Tatlılar da her zaman yemeye alışkın olduğumuz gibi vıcık vıcık değildi ve şurup içerisinde yüzmüyordu. Tam kıvamında…

Ağzımızda hoş tatlar, midemiz dolu bir şekilde mekanı terk ederken iki kişilik yemek için ödediğimiz rakam çok uygundu. Daha ayrıntılı fiyatlandırma isterseniz o da şu şekilde: Bir porsiyon Edirne tava ciğeri 9.50 TL, bir buçuk porsiyon 14 TL, ekmek arası 5 TL, Beykoz paça çorbası 7 TL, mercimek çorbası 3 TL, piyaz 4 TL, kaymaklı Kemalpaşa tatlısı 4 TL.

Websitesi: http://edrenecigercisi.com/

Hiç yorum yok:

GittimYedim.Com, çok yazarlı, sosyal bir yemek girişimidir. Bu sitede gezdiğimizi gördüğümüzü değil, yediğimizi içtiğimizi anlatırız.

copirayt mopirayt: Bir takım şuursuz oburlar