28 Kas 2010

Cundalı Hasan {Tarabya - İstanbul}

Yeniköy-Tarabya taraflarına kırk yılda bir gidebiliyorum ve her gidişimde de, "Niye buraya daha sık gelmiyoruz ki?" diye kendi kendime soruyorum. İstinye'den başlayan, Tarabya'ya doğru uzanan sahil gerçekten muhteşem. Oradaki güzel ev... pardon ne evi, yalıları ve yalıcıkları gördükçe... Neyse, ne diyorduk; İstinye, Tarabya çok güzel yerler. Eğer İstanbullu iseniz, haftanın yorgunluğunu atmak için buralara gitmelisiniz:)

Bizim de yolumuz Tarabya'ya; yine bir balık restoranına, boğaz manzarası eşliğinde güzel bir balık yemek için Cundalı Hasan Balık Restoranı'na düştü! Grupfoni eşliğinde(Spooky: Grupfoni, Grupanya, Şehirfırsatı derken, kontrollü bir tüketim çılgınlığının girdabına giriyoruz, sonumuz hayrolsun!) 80 TL yerine 39 TL'ye aldığımız; sınırsız meze, sınırsız yerli içki, ara sıcaklar ve ana yemekten oluşan menü, Cundalı Hasan'da bizi bekliyordu!

Bir balık restoranının ya da bir fasıl mekanın ne kadar iyi olduğunu anlamanın bence en iyi yolu, o restoranın sahip olduğu müdavim amca sayısıyla doğru orantılıdır. Eğer gittiğiniz yerde bir küçük rakısını açtırmış, yanında az meze ile balığının tadını çıkartırken Türkiye'nin gündemine giydiren bir amca ya da amcalar varsa bilin ki orası süperdir! Tahmin edebileceğiniz gibi, biz de Cundalı'nın kapısından girdiğimizde bu "amca"lardan biri, içeride ufak ufak demleniyordu:)


Garsonların da gösterdiği hoş karşılama ve ilgi ile, boğaz manzaralı bir masada yerimizi aldığımızda, seçmemiz için masaya ilk gelenler mezeler oldu. Bu arada; sıcaklık, ilgi falan derken; bu tarz fırsat sitelerinden alınan kuponlarla gidilen yerlerde gösterilen 2. sınıf müşteri muamelesi bu ara çok yaygın, böyle bir davranışla karşılaşmadığımız için de ekstra memnun kaldığımızı belirtmek isterim... Neyse, mezelerimizi; yoğurtlu semizotu, peynir, patlıcan ezme, zeytinyağlı yaprak sarma ve levrek marina olarak seçtik ve birer duble rakı ve kırmızı şarap içerek demlenmeye başladık (Spooky rakı içemediği için kırmızı şaraptan gidiyor; inançlıyım, yakın zamanda rakıya geri döndüreceğim kendisini:).


Mezeler, yaprak sarma hariç başarılıydı. Yaprak sarma biraz fazla pişirilmiş olacak ki, haddinden fazla yumuşaktı. Tam, bu güzel mezelerimiz biterken kalamar ve hayatımda yediğim en büyük ve güzel sigara böreklerinden birinin dahil olduğu ara sıcaklar masamıza arz-ı endam ettiler. Kalamar standart bir tattaydı ama sigara böreği (malzelemerini sormayı unuttum, hay kafama!) gerçekten çok lezzetliydi, utanmasam bir tane daha isteyecektim!

Mezelerimizi ve ara sıcaklarımızı silip süpürmemizin ardından, ana yemek için seçtiğimiz palamut ve çinekoplar önümüze geldi. Mevsim balıkları oldukları için oldukça tazeydiler, ama asıl olan çok güzel pişmiş olduklarıydı. Güzel bir ateşte, tam kıvamında piştiği belli olan iki balık da gerçekten çok lezzetliydiler. Cundalı, konumuzun esası olan balıklarda midelerimiz etkilemeyi başardı. Hatta bununla da kalmadı, menümüzde olmamasına rağmen, bir de meyve ikram ederek; midelerimizin yanında gönlümüzü de çok güzel aldı:)Cundalı Hasan, Tarabya'daki balık restoranları arasında kesinlikle gidilip, yemek yenilmeyi hak eden bir yer. Mezeleri koklatan, masanıza 2 gram balık getiren yerlerin arttığı son yıllarda, ilaç gibi bir fiyat/performans oranı var Cundalı Hasan'ın. Yani GittimYedim'in bütün standartlarına uygun ve kesinlikle bir tavsiyeyi hak ediyor.

Mekana gitmek de oldukça kolay. Beşiktaş'tan Tarabya minibüslerinden birine atlıyorsunuz, Tarabya meydanında inip, sahil boyunca bir 100 metre yürüyorsunuz ve Cundalı Hasan, yolun sol tarafında karşınıza çıkıyor.

Mekanın bir internet sitesi de mevcut: http://www.cundalihasan.com/ Merak ettiğiniz diğer bütün bilgileri buradan edinebilirsiniz.

Haydi afiyet olsun bakalım.

Onursuz Kıl Adam yedi.

9 yorum:

Nlgün dedi ki...

Bloğunuza ilk kez giriyorum. İnsanın gezip, görüp, yediklerini anlatması da çok güzel bir olay. İnsanlara rehber oluyorsunuz. Bu işi gayet zevkle yaptığınız da belli. Ben de İzmir'liyim, bundan böyle uğrar nereleri gezdiğinize bakarım. Sağlıkla kalın..

Löplöpcü dedi ki...

Sırf bu yazınıza istinaden 8 Aralık'ta 38 TL'lik promosyonlardan bende bolca aldım. Özellikle şu mezeler güzeldi diyeceğiniz bir şey var mı? Yoksa Garson ne isterse onu mu getiriyorlar?
Teşekkürler :)

Tancan dedi ki...

Mezelerden istediğiniz kadar seçebiliyorsunuz. Hepsi de taze ve güzeldi. Tavsiye alarak da seçebilirsiniz. Ağız tadınıza kalmış;)

orhan ay dedi ki...

biz 7 kişi olarak kupongarage dan 48 tl ye kupon ararak gittik cok begendik mezeleri cok güzel ve taze balıklarıda taze öyle siz indirimli olarak hizmet alıyorsunuz tavırı yapmıyorlar biz arkadaşlar olarak cok memnun kaldık tafsiye ederiz..

cundalı hasan balık çalışanlarına teşekür ederiz güzel hizmelerinden dolayı.

Adsız dedi ki...

merhaba bizde fırsatlardan cundalı hasandan 4 kişilik kupon aldk.cumartesi günü gittik ve gittiğimizede bin pişman olduk.garsonlarda ilgi 0.bir şey istiyorsun 10 kere söyledikten sonra geliyor.ayrıca balıklarımızın siparişini aldılar 1 saat geçmesine rağmen gelmedi.bizde en sonunda balık falan yemeden kalktık.peynirleri hayatımda yediğim en kötü peynirdi.yani benim fikrim isim var fakat hizmet yok.

Adsız dedi ki...

Ben ve ailem geçtiğimiz hafta Cundalı Hasan'a gittik, hayatımda yediğim en bayat midye tava ve çipura, çoğunu yemeden yolladık ,zehirlenmekten korktuk, bir daha bu mekana gitmeyi kesinlikle düşünmüyorum

Adsız dedi ki...

Cundalı Hasan'a biz de bir arkadaşımla fırsat kuponuyla gittik, rezervasyonda fırsat kuponuyla geldiğimizi söylediğimizde cam kenarı bütün masaların dolu olduğu söylendi, fakat gittiğimizde öğrendik ki rezervasyon yoktu fırsat müşterisi olmayanları yerleştirdiler, mezeler ortalamanın biraz üstüydü, biz balıklar için daha bekliyeceğimizi belirttik, masa temizlendi ve aniden balıklarımız geldi,tepkimizi tatlı dille belirttik. Daha sonra istediğim çipuranın üstüne bir deniz böcegi çıktı, sesimizi çıkartmadık, balık da çok taze değildi aynı zamanda. ikram olarak gelen kayısı da ise kurt vardı. limitsiz yerli içki olarak gitmiştik fakat rakı olarak sadece bir marka rakı vardı, ki onu da hiç duymamıştık. hesap ise biz söylemeden önümüze kondu, garsonlar oldukça kabaydı. Bir daha ASLA gitmem, ucuz kuponla gitmiş olsam bile parama üzüldüm.

cananyildiz dedi ki...

Arkadaşlar, kesinlikle Cundalı Hasan Balıkçısı (Tarabya)'na gitmeyin. Dün rezervasyon yaptırdığımız halde akşam gittiğimizde koskoca yerde 2 kişi oturuyordu ve bizi (2kişi sadece) açık tarafa oturtmadılar oralar başkalarına rezerve diye 4 tane adam içeriye oturtmaya çalıştılar ve bizde çekip gittik, döndüğümüzde de hala oralar boştu!!!!!! Bunu da her yere yazacağım Cundalı Hasan bunu billl!!!!

Adsız dedi ki...

Cundalı hasan amcanın numarası var mıdır? sitesine ulaşamadım da..

GittimYedim.Com, çok yazarlı, sosyal bir yemek girişimidir. Bu sitede gezdiğimizi gördüğümüzü değil, yediğimizi içtiğimizi anlatırız.

copirayt mopirayt: Bir takım şuursuz oburlar