2 Ara 2012

Sisim Meyhane {Alsancak - Izmir}

Biz İzmir'de yeni açılan, Mey İçki tarafından yenilenerek, klasik ama güvenilir, nefis ve bir o kadar özenli bi meyhanede gittik, yedik: Meyhane Sisim!


Mey İçki'nin bize rakının tarihini anlattığı bu keyifli gecede, rakı yapımındaki özel aşamaları, rakı adabının ve masasının temellerini öğrendik! Rakı şişelerinin tarih boyunca değişimini gözledik ve süprizlerle dolu QR kodları takip ettik.


Gelelim işin gittik yedik kısmına. Sisim Meyhane gerçekten klasik meyhane keyfini özenle yaşamak isteyenlere yönelik bir yer. Mezeler çok kaliteli. Fiks menü usulü grupça gidebilecek mekanda, yemeğe haydari, ege otları, köz patlıcan, acılı ezme, fava, salata, zeytin ve beyaz peynirle başlıyorsunuz.Sıra ara sıcaklara geldiğinde, ilk sırayı ciğer alıyor. Ben ciğer sevmiyorum ancak yiyenler gerçekten çok yumuşak ve güzel olduğunu söyledi. 


İkinci ara sıcak olarak mücver geliyor.


İşte ciğerler..


Ana yemekte klasik Yeni Rakı'ya ilk eşlik eden köfte oluyor. Köfteyi her yerde yemeye cesaret etmek zor olur ama bu köfte gerçekten farklı ve güzeldi.


Sonrasında ise dereoutlu kaşarlı sardalye (ki İzmir'de yediğim en güzel balıklardan biriydi) ve tavuk ızgara yiyip rakılarımızı yudumlayarak masadaki muhabbetin tadını çıkarttık. Balığın fotoğrafı yok, neden yok? Rakı tüketimi ilerledikçe muhabbet artıyor, sosyal medyayı bırakıp gerçek iletişime sıra geliyor!

Yemekler bittikten sonra sıra tatlı ve meyvelere geliyor. Sisim Meyhane bu konuda da gerçekten çok farklı. Meyve tabağına çok değişik bir kabak tatlısı eşlik ediyor ancak bildiğimiz standart kabak tatlılarından farklı. İnce şeritler halinde kesilmiş, sert ve pestilimsi dilimler düşünün. Çok lezzetlilerdi.

Yine bir meyhane klasiği olarak fırında sıcak helva ile gece sona eriyor.


Gecenin sonuna doğru gelirken, sorulan sorulara Twitter'dan cevap verdiğimiz ve gecenin hashtag'ini kullanarak doğru cevaplayanların hediye olarak Rakı Ansiklopedisi kazandığı yarışmaya sıra geldi. Biz çok uğraştık ve bir ansiklopedi bizle eve geldi :) 

Rakı kültürüne meraklıysanız, Mey İçki'nin hazırladığı bu kitabı inceleyebilirsiniz


Bu arada Mey İçki, meyhanelerin yenilenmesine katkıda bulunuyor ve çalıştığı meyhanelere belirli standartlar getirip formata uyanlara M logosu veriyormuş. Konsept bizim çok hoşumuza gitti; güvenerek gidilebilecek belirli standartlarda mekanlar  bulmak hoş bir hizmet olmuş.

Meyhane Sisim Alsancak Cumhuriyet Meydanı'nın hemen yanında. Şuradan da web sitesi için tıktık!

1 yorum:

Adsız dedi ki...

HARİKA

GittimYedim.Com, çok yazarlı, sosyal bir yemek girişimidir. Bu sitede gezdiğimizi gördüğümüzü değil, yediğimizi içtiğimizi anlatırız.

copirayt mopirayt: Bir takım şuursuz oburlar