7 Nis 2011

Maria's Cheesecakes {Çavuşbaşı - İstanbul}

Oburluğun sınırı nerededir? Sadece ününü duyduğunuz bir şeyi yemek için kalkıp normalde yolunuzun hiç düşmeyeceği yerlere bile gider misiniz? Ya da işletmecilik açısından düşünecek olursanız; bir mekan açmak istediğinizde işinizin “tutması” için açacağınız yeri mi iyi seçmeniz gerektiğine inanırsınız, yoksa verdiğiniz hizmetin ve yiyeceklerinizin kalitesine güvenmeniz yeterli olur mu? Cheesecake’lerinden bahsetmeden önce şunu söylemek gerekiyor: Maria’s Cheesecakes tam da işletmecilik ve pazarlama derslerine konu olacak bir yer!

Mekana ismini veren sahibi Maria Perdue, Massachusetts’te doğup 1995’te İstanbul’a yerleşen ve 2006’da da Çavuşbaşı’nda şahane cheesecake’lerini sergilediği cafe’sini açan Amerikalı bir bayan. Kendisinin en büyük özelliği Çavuşbaşı gibi İstanbul’un “kıyısında” kalmış denebilecek bir yerde böyle bir girişimcilik örneği sergileyip şehrin dört bir yanından sadık müşteriler edinmiş olması.

Çavuşbaşı özellikle son dönemde şehrin karmaşasından kaçmak isteyen insanların mesken tuttuğu küçük bir belde. Cafe’nin dışıyla içi arasında o kadar büyük bir tezat var ki, içeri adımınızı attığınızda kendinizi bir anda zamanda yolculuk yapmış gibi hissediyorsunuz! Mekan, içinde sadece üç masanın bulunduğu küçücük bir yer. Kapıdan girdiğinizde hemen sağ köşede cheesecake’lerin bulunduğu cam dolabı görebiliyorsunuz. Bize sunulan seçenekler elmalı tart, siyah çikolatalı, limonlu, frambuazlı ve İstanbul usulü cheesecake idi. Normalde her gittiğim yerde çikolata cheesecake tercih etmeme rağmen başka mekanlarda tat açısından çok fazla hayal kırıklığına uğradığım için burada işi sağlama alayım dedim ve frambuazlı cheesecake sipariş ettim. Etmez olaydım! Her ne kadar frambuazlı cheesecake’i de mükemmel olsa da, Onursuz Kıl Adam’ın tabağından çikolatalı cheesecake parçaları çalmadan duramadığımı itiraf etmem gerekiyor.

Öncesi

Cheesecake müptelası olanlar iyi bilir. Dışarıda yapılan cheesecake’lerde labne peyniri kullanılır ve yerken peynirin tadını ayırt edebilirsiniz. Maria’nın cheesecake’lerinde taban, peynir ve üstündeki sosu o kadar güzel bir şekilde birleşip ağzınızda o kadar muhteşem bir tat bırakıyor ki… Ben hayatımda böyle güzel cheesecake yemedim! Sanırım sosunun güzelliği de kullanılan doğal malzemelerde saklı. Üstelik kendinizden geçmenin bedeli dilim başı sadece 6.50 TL.

Maria’s Cheesecakes’in kısa süre önce Ataşehir’de şube açtığını öğrenmek bizim için hem iyi hem de kötü oldu. Sadece Çavuşbaşı’nda olsaydı “çok ters yerde” diyerek kendimizi frenleyecekken şimdi daha merkezi bir yerde olduğunu öğrendiğimiz için kendimizi nasıl tutacağımızı hiç bilmiyoruz.

Sonrası

(Gördüğünüz gibi tabağı yıkamaya gerek yok)

Altınızda araba varsa cheesecake’lere ulaşmanız nispeten daha kolay. Avrupa Yakası’ndan geliyorsanız Fatih Sultan Mehmet Köprüsü yolundan Kavacık’a gelip Çavuşbaşı tabelalarını takip etmeniz yeterli. Anadolu Yakası’nda oturanlar aynı zamanda Şile otobanı üzerinden Çavuşbaşı tabelalarını takip edebilirler. Bu sevimli mekan Çavuşbaşı Camii’nin sırasında kalıyor. Ataşehir Şubesi’ne daha gidemediğimiz için tarif edemeyeceğim, ama adresten kolayca bulabileceğinizi düşünüyorum.

Web sitesi: http://www.mariascheesecakes.net/

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Ben de o muhteşem cheesecake lerin müptelalarından biriyim. Türkiyede Maria' nın cheesecake leri dışında bu kadar güzel hiç yemedim.

GittimYedim.Com, çok yazarlı, sosyal bir yemek girişimidir. Bu sitede gezdiğimizi gördüğümüzü değil, yediğimizi içtiğimizi anlatırız.

copirayt mopirayt: Bir takım şuursuz oburlar